Fransız, Basklı ve Kürt kadınlar, yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Kürt ve Basklı kadın tutsaklara el emeğiyle yaptıkları kartları yolladı.

27 Şubat 2017 Pazartesi | Kadın

SELMA AKKAYA / PARİS

Fransız, Basklı ve Kürt kadınlar, yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle Kürt ve Basklı kadın tutsaklara el emeğiyle yaptıkları kartları yolladı.

Basklı tutsağın mektubu okundu

Kobanê Kadınlarıyla Dayanışma Kolektifi çağrısıyla Cumartesi günü bir araya gelen kadınlar, önce kendilerine ulaşan Basklı tutsak bir kadının mektubunu okudu. « Biz özgür bir toplum ve özgür bir Euskal Herria için mücadele eden kadınlarız. İspanyollar ve Fransızlar bizim taleplerimizi görmüyor, her gün birimiz tutuklanıyoruz » cümleleriyle başlayan mektupta, kadın tutsakların umutları ve gelecek hayalleri dile getirildi.

Fransa ve İspanya’nın tutuklu kadınlara uyguladığı işkencelerin anlatıldığı mektupta, « Kimimiz anne olmak istiyor ama uzun yıllar cezaevinde olduğumuz için böyle bir şansımız olmayacak. Çocuklarımız bizimle birlikte cezaevinde büyüyor. Mücadele eden kadınları ehlileştirip ev kadınına dönüştürmek istiyorlar. İki kat cezaya mahkum ediliyoruz medyada, polis merkezlerinde, işkencehanelerde. 13’ümüz İspanya’da olmak üzere 51 kadın tutuklu olarak en ağır koşullarda cezaevinde tecritte tutuluyoruz” denildi. Devamında ağır tecrit koşulları karşısında özgürlük ve barışa olan inancın giderek büyüdüğü belirtildi.

Kürt tutsaklarla dayanışma vurgusu

Mektubun okunması ardından Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Selma Irmak’ın da aralarında bulunduğu Kürt kadın tutsaklara kartlar yazıldı. « Tarihte kadınların yürütmüş olduğu mücadelede tutsaklık hep olmuştur. Şimdi bu bedeli sizler ödüyorsunuz, yarınlara inananlar adına. Bu 8 Mart’ta her türlü tutsaklığa karşı hep birlikte yeniden haykırıyoruz: Kadın, yaşam, özgürlük » ifadeleriyle yazılan kartlarda, Kürt kadınlarıyla dayanışma vurgusu yinelendi.

Özgürlük ve barış umudu selamlandı

Basklı kadınlara yazılan mesajlarda, ağır tecrit koşullarında verdikleri mücadelenin önemi vurgulanırken, özgürlük ve barış inançları selamlandı.

Umut kokan kartlar, desenlerle işlenerek zarflara konuldu ve demir parmaklıklara doğru yol aldı.

http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=67961